Wyjątkowo atrakcyjnie odbyło się podsumowanie projektu zgłoszonego w ramach działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconego rozwojowi inicjatyw mieszkańców w dziedzinie kultury.
W spotkaniu brali udział mieszkańcy gminy, członkowie stowarzyszeń i grup nieformalnych, uczniowie , osoby niepełnosprawne oraz dyr. NOK Jadwiga Sawa-Bednarczyk, prezes TPN Jerzy Sołdek, sołtys Kolonii Drzewce Jerzy Pyśniak, dyrektor SP Drzewce Renata Koput, burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek i przedstawicielka ministerstwa.
W imieniu grupy nieformalnej, zgłaszającej projekt, który doczekał się ministerialnego dofinansowania, wystąpiła Kazimiera Wojtowicz, sołtys wsi Drzewce a zarazem prezes Nałęczowskiego Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju.
„Powrót do korzeni – tradycja łączy pokolenia” okazał się inicjatywą miejscowych kobiet, które podjęły następujące formy działania:
- warsztaty ruchowo zdrowotne w wymiarze 12godzim
- warsztaty z rękodzieła – tkackie w wymiarze 6 godzin
- warsztaty z rękodzieła – florystyczne w wymiarze 8 godzin
- warsztaty cukiernicze produktu lokalnego w wymiarze 7 godzin
- warsztaty kulinarne produktu lokalnego w wymiarze 7 godzin
Celem inicjatywy „ Powrót do korzeni – tradycja łączy pokolenia” było : podtrzymywanie i kultywowanie tradycji kulinarnych, rękodzielniczych, aktywizacja społeczna oraz integracja środowiska w gminie Nałęczów. Wszystkie te cele zostały osiągnięte.
Pani Kazimiera zaprezentowała informacje ogólne o realizacji przedsięwzięcia oraz opowiedziała o warsztatach cukierniczych i kulinarnych. Barbara Stasiak przedstawiła opis warsztatów tkackich przeprowadzonych przez Wiesławę Dobrowolską-Łuszczyńską z Nałęczowa i florystycznych, którymi kierowała Małgorzata Urban z Cholewianki.
Bożena Grzegorczyk opowiedziała o warsztatach ruchowo-zdrowotnych, które przeprowadziła Sylwia Sawa-Pasternak, właścicielka firmy „Iskra” z Lublina.
O tym, co dał mieszkańcom projekt opowiadały: Janina Błaszczyk z Piotrowic, Teresa Duda z Sadurek oraz Czesława Dudek z Bochotnicy
Efektem zrealizowanych celów były:
efekt materialny – zrealizowane wszystkie zaplanowane warsztaty
oraz efekt niematerialny uczestnicy inicjatywy zdobyli wiedzę i umiejętność z obszaru kultywowania tradycji kulinarnych, dbania o własne zdrowie.
Poprzez nowe doświadczenia, jakie zdobyli uczestnicy, podniosła się świadomość posiadania własnych potrzeb w sferze rozwoju osobistego.( warsztaty ruchowo zdrowotne) Pobudzenie tych potrzeb doprowadziło do uruchomienia procesu zaspakajania ich ( chęć dalszego uczestnictwa w warsztatach).
Powszechny dostęp do warsztatów kulinarnych, warsztatów rękodzielniczych, zdrowotno- ruchowych podniósł poziom świadomości dotyczący działalności społecznej i obywatelskiej u wszystkich uczestników inicjatywy przez co wzrosła świadomość i motywacja do zmian.
Podtrzymano i zdecydowano o kultywowaniu tradycji kulinarnej i rękodzielniczej .
Wzmocniła się świadomość o potrzebie lepszego wykorzystania dóbr kultury, przybliżono młodszemu pokoleniu tradycję i zwyczaje lokalne, zostało odtworzone dziedzictwo kulinarne i rękodzielnicze.
Zwiększyła się więź międzypokoleniowa oraz zaowocowało wzajemne zrozumienie pomiędzy mieszkańcami , w tym w szczególności pomiędzy „młodymi” a „starymi.”
Zebrali z radością śledzili prezentacje taneczne w wykonaniu uczestników różnych zajęć , organizowanych w ramach projektu, do których zaproszono także miejscowych notabli. Spotkanie zakończono ucztą kulinarną w postaci smacznych produktów lokalnych z certyfikatem, przyrządzonych przez mieszkanki gminy, skrzętnie filmowanych tego dnia przez TVP Lublin.
Umiejętności kobiet, mieszkanek gminy Nałęczów, budzą prawdziwy podziw. Ich pasja życia, chęć uczenia się , troska o ruchową sprawność, może być przykładem dla młodszych pokoleń. Wielkie zasługi w intelektualnym i kulturowym rozwoju mieszkanek należy przypisać niezwykłej liderce tego środowiska, pani Kazimierze Wójtowicz, która od wielu lat, niestrudzenie, dba o kondycję umysłową i fizyczną nałęczowskich kobiet, ich wszechstronny rozwój kulturalny, co pozwala na zachowanie radości życia przez wiele lat.
WDŁ
Aktywne Drzewce