Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Nałęczów -Kapela Nałęczowska w Siedlisku u KrzysztofaSą Państwo smakoszami? I kochają swoje rowery? Ten tekst jest zatem dla Was.

   Placuszki z miodem z mniszka, syrop z bzu lub jaśminu, sorbet malinowy, świeże maliny odmiany „Polka” i „Polana”,  sok i mus malinowy, bajgle, miętus gryczany, barszcz z wiśni, chłodnik, pierogi z bobem, olej tłoczony na zimno , pasztet z lędźwianu ( konia z rzędem, kto wie, co to takiego), herbatka lipowa, konfitury porzeczkowe, powidła śliwkowe lub truskawkowe, sok z czarnej porzeczki, ciastka wiejskie „Czesławki” czyli smakowy zawrót głowy czeka na rowerzystów, których na Rajd w poszukiwaniu smaków lokalnych zaprasza Kraina Rowerowa. Nie będę ukrywać. Dla miłośników dwukołowców, niezależnie od wieku, czeka prawdziwa smakowa przygoda. Wystarczy wejść na stronę www.krainarowerowa.pl, a będą Państwo wiedzieli wszystko.

   W dwa  sierpniowe dni (ósmego i dziewiątego: piątek, sobota) w kilkunastu izbach produktu lokalnego oraz niektórych  wytwórniach tych produktów, także restauracjach czy pensjonatach wymienionych w wykazie LGD „Zielony Pierścień” odbędą się degustacje produktów spożywczych, ale także pokazy i warsztaty prowadzone przez miejscowych twórców. Nowością w imprezie rowerowej jest konieczność wcześniejszego wyboru miejsc, które pragnie się odwiedzić.

   Powodowana sentymentem lokalnym polecam szczególnie Izbę Produktów Lokalnych „Ziemianka” z gminy nałęczowskiej, funkcjonującą w „Siedlisku u Krzysztofa”  w Kolonii Drzewce, 1, 5 km zaledwie od uzdrowiska. Po wyjechaniu z Nałęczowa czarnym szlakiem rowerowym w kierunku Bronic, na końcu ul. Kombatantów skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż szlaku około 1 km. Natrafiwszy na srebrne barierki z lewej strony  za Kolonią Chruszczów, skręcamy w lewo,  w podobnej wielkości szosę wiodącą do siedliska przez niezwykle malowniczą odnogę jednego z wąwozów. Wyjechawszy na przeciwległe zbocze wąwozu kierujemy się prosto, z lewej mijając kolejną kapliczkę (Szlak sakralny Ziemi Nałęczowskiej). Wysoki grabowy , pięknie strzyżony żywopłot i drogowskaz Izba Produktów Lokalnych wskazują, że dotarliśmy do celu. Nie nakładamy wcale drogi, ponieważ 150 m za siedliskiem, obok Szkoły Podstawowej w Drzewcach, szosy łączą się ponownie ze szlakiem rowerowym. W oficjalnie wydanych mapach, szosa istniejąca od pięciu lat jest zaznaczona jako ścieżka, ale trudno się dziwić, jeżeli okazuje  się, że wydała ją firma z Jeleniej Góry. Mogę zapewnić, że szosa jest nader często używana, w tym roku  dostała częściowo nową nawierzchnię.

   Dodatkową „przynętą” ,oprócz smakowej, w tej izbie jest funkcjonujący tu prawdziwy „Ogród sztuk” : sadowniczej i rękodzielniczej: hafciarstwa i tkactwa, a także questingowej. Jestem pewna, że wielu z Państwa  zechce zobaczyć, jak powstaje replika makaty wykonanej przez ukochaną matkę Stefana Żeromskiego (eksponat Muzeum Stefana Żeromskiego) przedstawiającą samego Napoleona, wiodącego żołnierzy przez most w słynnej bitwie pod Arcole! Ta replika znajdzie się jesienią w jednym z polskich muzeów związanych z autorem „ Popiołów”. A  jedyne w Polsce „rosnące na ścianie domu” drzewo genealogiczne starego  rodu, pielęgnującego ten skrawek ziemi, dziś w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, od ponad dwustu lat?

   Z „Siedliska u Krzysztofa” blisko już wzdłuż tej samej czarnej trasy do kolejnej Izby w gminie Nałęczów w pobliżu dawnego majątku Drzewce , a stamtąd do Klementowic z wytwórnią owoców.

   Pomysłowa rowerowa impreza, rekreacyjno-turystyczna, może stać się okazją do niebanalnej indywidualnej lub rodzinnej przygody oraz  zdobycia cennych nagród w postaci zestawów produktów lokalnych, ufundowanych przez właścicieli placówek.   

Anna Nowak


Kapela Nałęczowska w Siedlisku u Krzysztofa

strony internetowe Lublin

strony www Lublin

strony internetowe Puławy

Losowe artykuły

Marmurowa Madonna Mariana Pudełko

Marian Pudełko nałęczowski rzeźbiarzPłaskorzeźba wykonana na zamówienie prywatnego sponsora. Praca trwała ponad rok. Materiał biały marmur.

Więcej…

Nałęczowski zwierzyniec

Nałęczów - małe zooMałe Zoo czynne od 10 do zmierzchu.

Więcej…

Losowe artykuły

Egzamin gimnazjalny 2016 w Nałęczowie

Nałęczów Egzamin w GimnazjumSesja foto przed egzaminem w nałęczowskim Gimnazjum.

Więcej…

Cisy Nałęczów - MKS Kraśnik 3:0

Bieg Sylwestrowy Nałęczów - Sao PauloChyba pierwsze foty z meczu siatkówki Cisy Nałęczów

Więcej…