Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Jacek Wil przewodniczący Rady MIasta NałęczówPrzewodniczący Rady Miejskiej w Nałęczowie Jacek Wilk o rewitalizacji


Jako mieszkaniec, Radny i Przewodniczący Rady Miejskiej postanowiłem napisać niniejszy artykuł ponieważ jestem głęboko poruszony faktem, że coś wyjątkowego, co dzieje się w naszym mieście może podzielić społeczeństwo.

To wszystko za sprawą rewitalizacji zdegradowanych obszarów centrum Nałęczowa.  To wielki projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013. Kwota dofinansowania z UE to ok 8,5 miliona złotych. Dofinansowanie, które zostało udzielone temu projektowi to wielki sukces władz lokalnych, ludzi którzy pracowali przez długie tygodnie aby projekt ujrzał światło dzienne. Mimo wielu wysiłków, włożonej pracy projekt ten nie uzyskał odpowiedniej ilości punktów i wydawało się, że wielkie pieniądze, a co za tym idzie świetność miasta, stanęła pod znakiem zapytania. Chyba wszyscy jako mieszkańcy miasta byliśmy zawiedzeni, źli i zniesmaczeni. Tliła się jednak nadzieja, że może uda się jednak zrealizować te inwestycję bo znalazła się na liście rezerwowej.

    Przy każdej okazji mieszkańcy, kuracjusze, a także radni dopytywali co z inwestycją? Kiedy ruszy? Co będzie zrobione? Pojawiły się zarzuty ze władze miasta są nieudolne, że brak jej charyzmy i siły politycznej, aby uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Po długich chwilach niepewności i zrezygnowania udało się w końcu cały proces zakończyć sukcesem. Pieniądze popłynęły w nasza stronę strumieniem. Wszyscy byliśmy zachwyceni i dumni, upajaliśmy się wielkim sukcesem, a później przyszedł czas realizacji tego wielkiego projektu.

    Już w połowie tego roku inwestycja ruszyła z kopyta i właśnie wtedy zaczęły się kłopoty. Początek prac to przygotowanie placu pod  inwestycję. Pierwszymi „ofiarami” rewitalizacji okazały się drzewa. Padły słowa niezadowolenia i krytyki. W mediach i na portalach społecznościowych zawrzało od informacji i fotografii. Potrafię zrozumieć niezadowolenie osób, które wrosły razem z tymi drzewami w krajobraz Nałęczowa. Ludzie mieszkający od lat w Nałęczowie poczuli, że znika cząstka ich życia. Tylko przyroda nie znosi próżni, a w miejsce tych wyciętych już niedługo zostaną posadzone młode drzewa, które będą pasować do charakteru miejscowości uzdrowiskowej.

    Oprócz ludzi, którym na sercu leży dobro Nałęczowa pojawili się również pseudo „miłośnicy drzew”, dla których wycinka drzew to tylko pretekst, aby móc rozpocząć wojenkę, a za razem kampanię wyborczą przed przyszłorocznymi wyborami. To Oni próbują manipulować mediami i dzielić środowisko nałęczowskie. Szczególnie bolą słowa ludzi którzy uważają się za lokalnych patriotów a sami nic nie proponują oprócz krytyki. Ponadto zarzucanie Radnym w mediach prywaty i wchodzenia w układy patronacko-klientelistyczne to szczyt bezradności i impotencji intelektualnej ze strony tzw. „elit”.

    Trzeba mieć trochę odwagi i charyzmy aby próbować zmienić wizerunek tego miasta, aby stało się coraz bardziej atrakcyjne turystycznie i przyjazne dla mieszkańców. Potrzeba temu miastu nowego ducha, dużej zmiany, która spowoduje że Turyści znów zechcą nas odwiedzać. Pod adresem Burmistrza, Radnych, a także Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa padły zarzuty o samowolkę podczas wycinki drzew i brak poszanowania dla środowiska. I tu pierwsza moja dygresja, nie Burmistrzowi ani Radnym decydować, które drzewa należy wyciąć, a które zostawić. Wszystkie drzewa na terenie rewitalizacji zostały dokładnie zinwentaryzowane, poddane badaniom dendrologicznym i ocenie architektów zieleni oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli zniknęły z naszego otoczenia to znaczy że były ku temu przesłanki.

    Projekt rewitalizacji w naszym mieście to szereg prac i inwestycji, które złożone w jedną całość dadzą efekt końcowy. Zapewne nie wszystkie elementy tej zawiłej inwestycji spotkają się z aprobatą społeczeństwa, ale każdy z nas znajdzie w niej coś wyjątkowego co go ucieszy.  Powstanie m.in.:  nowe miejsce do rekreacji i odpoczynku na skwerze przy ul. Chopina i 1-go Maja, zostanie uporządkowany i zagospodarowany teren wokół budynku Urzędu Miasta. Przy Ochronce wyremontowane zostanie kamienne ogrodzenie i zagospodarowany ogród. Zostanie też wykonana termomodernizacja budynku socjalnego (blok awaryjny) z wymiana dachu i remontem instalacji CO.  Powstanie nowy funkcjonalny plac zabaw dla dzieci. Będą też nowe bramy parkowe, altana, galeria plenerowa, powstanie w końcu budynek administracyjno-socjalny przy targowisku miejskim.

    Dajmy szansę tej inwestycji, a jak będą skończone wszystkie prace ocenimy obiektywnie, co zyskaliśmy dzięki rewitalizacji.

 

Jacek Wilk
Przewodniczący RM w Nałęczowie

Losowe artykuły

Majówka z Prusem

Nałęczów- majówka z Panem PrusemMajówka z Bolesławem Prusem w Nałęczowskim Parku. W ramach imprezy m.in promocja nowego wydawnicwa "Oblicza Nałęczowa"

Więcej…

Cisy Nałęczów - Czarni Dębllin

Cisy Nałęczów - mecz w NałęczowiePierwszy, wiosenny mecz na stadionie w Nałęczowie.

Więcej…

Losowe artykuły

Ikony w NOK - wernisaż

Ikony w NOKWernisaż w NOK Urszula Bydlińska, Beata Kozak, Henryk Widelski

Więcej…

KWW Energia działań

Dr Witold Misiuda-Rewera - kandydat na burmistrza NałęczowaDr Witold Misiuda-Rewera - kandydat na burmistrza Nałęczowa. Materiały wyborcze.

Więcej…