Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Kościół w Nałęczowie - widok z dzwonnicy.Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie - widok z dzwonnicy. Panorama na Nałęczów.

Dzisiejszego przedpołudnia razem z nałęczowskim rzeźbiarzem Zbyszkiem Mazurkiem weszliśmy na wieżę kościoła w Nałęczowie.  Wcześniej Zbyszek uzyskał zgodę Proboszcza Marka Czerko. Przez małe drzwiczki znajdujące się przy wejściu do kościoła, krętymi, wąskimi schodami weszliśmy na pierwszą kondygnację dzwonnicy. Tu znajdują się największe okna. Wiele lat temu ... Pewnie ponad 20, będąc ministrantem wchodziłem tu żeby uruchomić dzwony. Trzeba się było trochę napracować. Z sufitu zwisały liny które za które ciągnęliśmy. Dzisiaj dzwony uruchamiane są elektrycznie.

Następna kondygnacja. Tyko małe okienka wpuszczają niewielką ilość światła. Na tej kondygnacji znajduję się także wejście prowadzące na strych znajdujący się nad nawą główną kościoła.
Niestety drzwi są zamknięte, więc nie możemy tam zajrzeć i wykonać zdjęć. Przechodzimy dalej.


Następna kondygnacja, bardzo niska. Znów małe okienka.

Wspinamy się jeszcze wyżej. Dochodzimy do pomieszczenia w którym znajdują się 2 duże dzwony: Aleksander i Stefan i mała sygnaturka. Dalej schodów już nie ma. Zamiast szyb w oknach są zielone drewniane żaluzje. Wiatr hula. Co będzie wyżej. To pomieszczenie jest wysokie, ale mało jest miejsca z powodu dzwonów i konstrukcji która je podtrzymuje. Są tu też grube drewniane elementy podtrzymujące wieżyczkę dzwonnicy. Wspinamy się wyżej czepiając się elementów konstrukcyjnych. Próbuje unieść klapę znajdującą się w dachu, ale ona ani drgnie. Dopiero po odblokowaniu dwóch haczyków udaje się podnieść i odsunąć klapę na bok.

Widok zapiera dech w piersiach. Wiatr wieje z dużą siłą. Przez kilka chwil zastanawiam się jak umocować klapę. W końcu opieram ją o słupy podtrzymujące hełm wieży. O tej porze roku, nie ma liści na drzewach, widać więc budynki które normalnie zasłaniają liście.

Zapraszam do oglądania fotografii.


Dziękuję księdzu proboszczowi Markowi Czerko za umożliwienie wykonania tych zdjęć.
strona www nałęczowskiej parafii

 Kościół w Nałęczowie - widok z dzwonnicy.