Wernisaż plenerowej wystawy Sławka Matyjaszewskiego w Siedlisku u Krzysztofa w Drzewcach
Sławek jest absolwentem nałęczowskiego Plastyka i Wydziału Artystycznego UMCS
DRZEWCE Instalacja Land Art
"Drzewce to pasterze lasów, którzy przypominają drzewo i człowieka, mają oczy i usta, potrafią przenosić wielkie ciężary. Ich język jest skomplikowany, a słowa bardzo długie. Rzadko wtrącają się w sprawy człowieka i innych istot, trudno je zauważyć, gdyż mogą wiekami spać."
Instalacja składa się z siedmiu obiektów (totemów) wysokości od 450 do 550 cm. Materiał: drewno, liny jutowe, worki jutowe, słoma, kora, dzwonki, janczary. Ognisko stanowi integralną część instalacji.
Lokalizacja mapa Google: https://goo.gl/maps/Ymd5cdaXeaH2
Siedlisko "U Krzysztofa" Kolonia Drzewce, Galeria Leśna Wiesławy i Jana Łuszczyńskich. www.siedliskoukrzysztofa.pl
Do dzieł które tworzę lubię dodać odrobinę literatury, tak aby treść była głębsza a smak bardziej wyrazisty. Tym razem w internecie natknąłem się na cytat z twórczości Tolkiena. Tych kilka zdań które umieściłem na tablicy informacyjnej idealnie oddaje charakter miejsca oraz świetnie pasuje do nazwy miejscowości Drzewce. Entowie, Pasterze lasów, Drzewce. W wąwozie u Państwa Łuszczyńskich chciałem stworzyć enklawę gdzieś na granicy codziennej rzeczywistości i krainy baśni. Do twórczości Tolkiena dodałem szczyptę słowiańskiego ducha. Myślę że jeśli niektórzy z nas poczują się jak w Starej Baśni, to również będzie to dobry kierunek interpretacji tej pracy.
Instalacja składa się z naturalnych i znanych od zawsze materiałów.
Drewno, worki i liny jutowe, słoma. Nawet kora która na początku procesu twórczego była materiałem odpadowym stała się częścią instalacji.
Ta naturalność materiałów oraz otoczenie przyrody daje nam szansę niemal intuicyjnie odbierać przekaz jaki kryje się w Drzewcach.
Zawsze staram się zwrócić uwagę odbiorcy na duchowość naszej obecności na ziemi.
W dobie postmodernizmu, w czasach szalonej globalizacji, gdzie człowiek z dnia na dzień może stać się towarem na półce czy dodatkiem do smarfona, pamiętajmy o mistycyzmie. Jedynie nasza duchowość, tradycja i kultura mogą ochronić nas przed odhumanizowaną rzeczywistością.
Sławek Matyjaszewski
www.matyjaszewski.art.pl
Land art - sztuka ziemi, sposób tworzenia dzieł przy użyciu materiałów pochodzenia naturalnego lub będącymi składnikami krajobrazu. Główną zasadą jest tu spotkanie sztuki z naturą, a instalacje mają charakter przejściowy.