trakcyjny układ dni wolnych w sezonie 2016 sprawił, że można zaprosić mieszkańców i gości Nałęczowa na podwójną majówkę:
A patriotyczną na początku miesiąca i tradycyjną Majówkę z Panem Prusem w końcu majowych dni.
Właściciele Siedliska „U Krzysztofa” w Kolonii Drzewce ( usytuowanego 100 m od szkoły podstawowej) chętnie będą gościć turystów pieszych, rowerowych i samochodowych poza ofertą sezonu w dniach 1-3 maja oraz 27-29 maja.
Zachętą do odwiedzin niech będzie odtworzona w całości, zniszczona huraganem, wystawa jubileuszowa „ W kręgu nałęczowskich Ziemianek” wg scenariusza W. Dobrowolskiej-Łuszczyńskiej i I. Nowotny. Wykonał ją w nowej wersji technicznej pracownik NOK, plastyk, Leszek Madejski. 18 oprawionych profesjonalnie fotogramów ozdobiło ściany znajdującej się w siedlisku Pracowni Regionalnej „W Stronę Ziemianek”. Wystawa bazująca na oryginalnych zdjęciach Zbigniewa Czarkowskiego i Feliksa Soczki zawiera : kalendarium Nałęczowa z lat 1908-1936, informacje o ideach i strukturach stowarzyszeń polskich ziemianek, w tym Towarzystwa Zjednoczonych Ziemianek Lubelszczyzny, fotografie pierwszych uczennic szkoły gospodarczej i zapisy dziennikarskie związane z otwarciem kursów dla dziewcząt.
Kolejne plansze pokazują fotografie lubelskich ziemian, będących dobrodziejami i opiekunami szkoły, w tym mieszkańców pałaców w Antopolu i Bronicach; ilustrują kłopoty związane z budową odrębnej siedziby dla Szkoły Ziemianek pod Jabłuszkiem. Odrębną planszę poświęcono Marii z Jarocińskich Kleniewskiej, autorce programu dla nałęczowskiej szkoły. Plansza VIII mieści fotografie wieloletniej kierowniczki szkoły, Aleksandry Serwatowskiej , oraz pozostałej kadry pedagogicznej szkoły, w tym katechetek – hrabianek Roztworowskich z Kębła : Nuny i Marii oraz nauczyciela rysunku artysty rzeźbiarza Jana Żylskiego. responsywne strony www Lublin
Plansze od IX – XIII ukazują specyfikę nauczania : formy organizacyjne placówki, przykłady edukacji ogólnokształcącej i patriotycznej, zawodowej, artystycznej i związanej z pracami domowymi, przyszłych „perfekcyjnych pań domu”. Ciekawie prezentują się na kolejnej planszy galowe mundurki dziewcząt, samodzielnie tkane, szyte i haftowane, a prawdziwym ewenementem jest zdjęcie z planszy XV, gdyż do niedawna nikt w Nałęczowie nie wiedział, że uczennice ze Szkoły Ziemianek uczestniczyły także w ściśle tajnej edukacji wojskowej , organizowanej przez POW, w majątku państwa Śliwińskich w Antopolu, zasilając później kadry Legionów marszałka Piłsudskiego. Ostatnie trzy plansze pokazują, jak uczennice i ich nauczycielki służyły wiedzą mieszkańcom Nałęczowa i dzisiejszej gminy, podkreślając walor tradycji ojczystej, a także jak po 100 latach ich dzieło kontynuują regionalistki z Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Klubu Rękodzieła „Ziemianka”.
Dzieci mogą wędrować po sadzie i wąwozie, śledząc ścieżkę dydaktyczną : Przyjaciele sadu i wąwozu. W Przytulisku Zająca, na Plaży Lisa, Letnisku Wiewiórki, Pensjonacie Jeża, Domu Borsuka i Jadalni Dzika poznają zwyczaje wybranych zwierząt. Dla rowerzystów przygotowano stojaki na rowery.
Pasjonaci turystyki kulturowej będą mogli także zapoznać się z działaniem tradycyjnego warsztatu tkackiego, poznać nowe metody uprawiania turystyki: questing i geocaching.
Na tę terenową grę szczególnie serdecznie zapraszają podczas tegorocznej Majówki z Panem Prusem, licealistki z Puław, entuzjastki geocachingu: Edyta Dymek i Wiktoria Kaczorowska. Trasa biegnie z Kębła do Kurowa, przebiegając przez siedlisko w Kolonii Drzewce. Organizatorki zapewniają, że w niektórych skrzyneczkach na trasie ukryte zostaną przedmioty związane z Bolesławem Prusem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opencaching.pl.
WDŁ