Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

„Mikołajkowa” wizyta nałęczowskich pasjonatów twórczości Stefana Żeromskiego„Mikołajkowa” wizyta nałęczowskich pasjonatów twórczości Stefana Żeromskiego w Ciekotach

 wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród gości ogólnopolskiego wernisażu prac konkursowych uczniów szkół im. S. Żeromskiego w Polsce (Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach). Nałęczowska delegacja, pod przewodnictwem kustosz Marii Mironowicz-Panek, przekazała w trakcie uroczystości pracę nałęczowskiej „Ziemianki”, Krystyny Tarki, będącej swobodnym przetworzeniem tematu makaty, wykonanej w końcu XIX wieku przez matkę autora „Ludzi bezdomnych” -  Józefę z Katerlów Żeromską. Makata, eksponat Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie,  dziś zniszczona w 70%, przedstawia Napoleona ( wówczas generała Bonaparte) , wiodącego swych żołnierzy do  zwycięskiego boju z Austriakami na moście nad Adygą, pod Arcole we Włoszech.

Haft zostanie umieszczony w pokoju matki Żeromskiego, w dworku, odtworzonym w Ciekotach, niedaleko Masłowa, miejscu, w którym przyszły pisarz spędził swe dzieciństwo. Makata dołączy do innych odtworzonych przez świętokrzyskie hafciarki prac, świadczących o zamiłowaniu Józefy Żeromskiej do uprawiania haftu krzyżykowego. Sztuki hafciarskiej, szydełkowania i tkania wyuczyła się  w młodości na pensji u sióstr Kanoniczek w Krakowie.

WDŁ

Fotografie Grażyna Stępniak

strony www Lublin