Program Fundacji Orange o questingu w Nałęczowie
Zainteresowanie nałęczowskich seniorów questingiem zaowocowało niecodziennymi wydarzeniami w życiu naszej społeczności. W dniu 2 grudnia 2013 r. w mieszkaniu Wiesławy i Jana Łuszczyńskich pojawiła się ekipa filmowa, by nakręcić krótki film o tej nowej formie uprawiania turystyki. Pani Wiesława została bowiem laureatką konkursu ogłoszonego przez Fundację Orange i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które przez trzy miesiące realizowały projekt „Spotkania z twoimi pasjami” dla seniorów w całej Polsce poprzez spotkania online w bibliotekach. W ramach konkursu należało m.in. opracować scenariusz filmowy ilustrujący własną pasję. Pani Wiesława, która od kilku lat uczestniczyła w wielu warsztatach questowych przeprowadzonych na terenie pow. puławskiego przez prezesa Zbigniewa Pacholika i kierownika grupy questowej Sławomira Łowczaka, a następnie współorganizowała imprezy poświęcone promocji questingu, jako temat pracy konkursowej wybrała oczywiście questing.
W realizowanym filmie pierwsze sceny nakręcono w mieszkaniu państwa Łuszczyńskich. W wywiadzie przeprowadzonym przez Grażynę Zych, przedstawicielkę Fundacji Orange p. Dobrowolska opowiadała o swoich pasjach: podróżach, pisaniu i fascynacji przewodnickiej regionem, które doprowadziły ją do odkrycia walorów questingu. Następnie wyjaśniała , czym jest questing, jak wyznacza się trasy questowe i tworzy wierszowaną ulotkę urozmaiconą hasłem, rysunkami oraz do czego potrzebna jest pieczęć. Po południu plany zdjęciowe przeniesiono do biblioteki miejskiej, gdzie nakręcono odtworzone spontanicznie przez „Entuzjastów” warsztaty questowe. Państwo: Jan Krzysztof Łuszczyński, Sabina Seroczyńska-Kozuba, Grażyna Stępniak, Maria Przybyłko, Marianna Sygnowska, Maria Hackenberg i Krystyna Litwińska przypomnieli, jak powstawał quest „Po śladach Papieża Jana Pawła II w Nałęczowie”. Dyrektor biblioteki, Katarzyna Wójcik, została utrwalona na taśmie filmowej jako utalentowany „składacz” ulotki questowej. Wyjście na trasę questu „W Nałęczowie – Małej Szwajcarii” zademonstrowali młodzi artyści z Liceum Plastycznego. Wszyscy obecni podczas nagrania mogli podziwiać fantazję trzech zespołów uczniów. Okazało się, że trasę questową można przebyć nie tylko pieszo lub rowerem, ale także na deskorolkach. Miejska Biblioteka przyjęła w tym dniu na siebie rolę jaskini skarbu, pieczęcie na ulotkach questowych przybijała Grażyna Stępniak.
W tzw. przebitkach filmowych zostaną pokazane zdjęcia wybrane przez prezesa Z. Pacholika, i Sł. Łowczaka, m.in. ekstremalne warunki w trakcie warsztatów w Markuszowie i Celejowie ( głęboki śnieg i błoto na trasach przemierzanych przez uczestników warsztatów), osobliwości znalezione w Gołębiu, niezwykłą wycieczkę z mazowieckiej Strachówki, która zwiedziła Nałęczów wyłącznie za pomocą questów, oryginalne pieczęcie. Do przebitek zostaną wykorzystane także wszystkie dodatkowe materiały, które zainteresowały przybyszów z Warszawy.
Fundacja Orange zamierza wytworzyć 3300 kopii filmu, który wg zapewnień Grażyny Zych i Kamila Mielczarka, przedstawicieli firmy, zostanie rozesłany do wszystkich bibliotek w Polsce. Sądzimy, że przysłuży się on szerokiej promocji tej coraz bardziej popularnej formy odkrywania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz rozsławi w całym kraju działania.
Pomóż dzieciom przetrwać zimę w Nałęczowie