Specmeble - meble na zamówienie, kuchenne, biurowe, łazienkowe

Na prowincji - pizza na telefon

strony internetowe Lublin

Michał Pudełko - dyrekor PLSP

Michał Pudełko - Nałęczów Michał Pudełko - wieloletni dyrektor nałęczowskiego PLSP.
Za jego czasów liceum znajdowało się w willi Raj przy al. Lipowej, a później przeniesione zostało do obecnego gmachu.

Michał Pudełko nałęczowski rzeźbiarz wieloletni dyrektor PLSP NałęczówMichał Pudełko - IV cz. zdjęcia z albumu rzeźbiarza i dyrektora nałęczowskiego liceum plastycznego. Tym razem fotografie z czasów Liceum Plastycznego.

Starałem się pomijać fotografie z życia prywatnego artysty - wyjątek zrobiłem dla tych w tle których pojawiają się nałęczowskie wille. Na kilku fotografiach możemy zobaczyć, nie istniejącą już niestety, Willę Zacisze. Stała ona w miejscu dzisiejszej sali gimnastycznej Liceum Plastycznego. Gdyby gmach ten powstawał dzisiaj pewnie tak by go zaprojektowano, żeby willa ta ocalała. Szczególnie że był to budynek w dobrym stanie, a nie zaniedbana rudera. Dzięki fotografiom możemy podziwiać piękne detale architektoniczne, charakterystyczne dla drewnianych willi nałęczowskich.

 

Ciekawa jest też fotografia z grającym na akordeonie uczniem liceum - p. Matraszkiem. W tle, po lewej stronie, widać willę Zacisze, nad nią kościół parafialny w nałęczowie - jeszcze bez dzwonnicy. Po prawej duża, pusta przestrzeń. Na działce na pierwszym planie stanie za kilka lat gmach liceum plastycznego. Dalej dach jakiegoś dużego, także już nieistniejącego budynku.

Liceum plastyczne mieściło się na początku swojej działalności w willi Raj - później znajdował się w niej internat męski. Kilka fotografii przedstawia rzeźbę  która stała wtedy przed tą willą, zajęcia plastyczne w tym budynku i przed nim.

-------------------------------------------------
poniżej komentarz ze starej wersji tej strony
-------------------------------------------------
Tę rzeźbę, która stoi na cokole przed szkołą wykonał Władysław Kowalczyk, z którym chodziłem do jednej klasy. Pomagałem mu w wykonaniu odlewu, bowiem rzeźba znacznie przerastała jego możliwości fizyczne. To odlewanie kończyliśmy nocą, i to właśnie wtedy wybuchł pożar w Bochotnicy, więc pobiegliśmy pomagać w gaszeniu.
Władek Kowalczyk w życiu dorosłym był dyrektorem jakieś szkoły plastycznej w Łodzi. Już nie żyje.
Na zdjęciu siódmym stoi pierwszy od lewej Kazimierz Smuczak, który w szkole uczył rysunku. We Lwowie praktykował u Jana Rosena przy wykonaniu malowideł ściennych w Soborze Ormiańskim. Niebawem opublikuję o nim trochę więcej informacji na mojej stronie wpdesign.eu

Włodzimierz Pańków , maj 24, 2010

Losowe artykuły

Aukcja w Liceum Plastycznym w Nałęczowie

PLSP aukcja 2009Aukcja prac absolwentów i uczniów nałęczowskiego liceum plastycznego.

Więcej…

Kolędowanie w Pałacu

Występy uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Więcej…

Losowe artykuły

Wycieczka 1 czerwca cz1

Wycieczka - okolice za Wąwolnicą.Wycieczka - okolice za Wąwolnicą. Skręciliśmy w uliczkę za wiaduktem kolejki wąskotorowej.

Więcej…

Kronika NOK t.2

Kronika Nałęczowskiego Ośrodka KulturyKronika Nałęczowskiego Ośrodka Kultury z 1989 roku.

Więcej…